Projekti pealkiri
Projekti raames arendatakse välja mudelil põhinev digitaalne tööriist, mis võimaldab kavandada varajases planeerimisstaadiumis kliimaneutraalse energiatõhususega piirkonna energiavarustuse ja ehituslikud lahendused. Mudeli sisendiks on arendatava piirkonna omadustest tulenevad tingimused ja meeskonna poolt defineeritavad muutujad. Mudeli väljundiks on parameetrid, mille põhjal saab koostada lokaalse energiavarustuse ja hoonete projekteerimise lähteülesanded.
Tulenevalt olemasolevast olukorrast, kus tehnoloogilisi lahendusi kliimaneutraalse piirkonna rajamiseks on palju, aga efektiivseid kasutuslahendusi ühtse keskkonna loomiseks vähe, on määratletud projekti eesmärk ja sellega seoses ka oodatavad tulemused projekti lõpuks.
Projekti eesmärgiks on arendada minimaalse vajaliku detailsusega mudelil põhinev digitaalne tööriist, mis võimaldab kavandada varajases planeerimisstaadiumis kliimaneutraalse energiatõhususega piirkonna ehituslikud ja energiavarustatuse lahendused. Digitaalne tööriist on mudelil põhinev lahendus, mille sisendiks on arendatava piirkonna omadused ja defineeritavad muutujad. Mudeli väljundiks on, sõltuvalt muutujatest ja piirkonna eripära arvesse võttes, taastuvenergial põhinevate soojus- ja jahutusvarustuse ning elektritootmise süsteemide olulised parameetrid ning nendega sobivate ehituslike tingimuste parameetrid. Mudel töötatakse välja Tallinnas, Paljassaare poolsaarele kavandatava Hundipea piirkonna näitel.Tulemusena on loodava digitaalse tööriista abil võimalik planeerida erinevate roheenergia liikide infrastrukuuri ja kasutatavuse taset, tulenevalt piirkonna eripäradest. Tööriista abil on võimalik välja arvutada sobivate kliimaneutraalsete tehnoloogiate vahekorrad ehitusel ja energia tootmisel nii, et need oleksid keskkonda säästvad ning samal ajal majanduslikult tasuvad. Valminud digitaalse tööriista abil projekteeritakse ja ehitatakse Paljassaare poolsaarele kliimaneutraalne keskkond. Loodud kliimaneutraalne keskkond saab olema testpiirkonnaks nii elanikele, ettevõtjatele kui ka teadusasutustele, kuidas kõige efektiivsemalt kasutada juba olemasolevaid tehnoloogilisi lahendusi.
Paljassaare rakendus on mõeldud ainult mudeli valideerimiseks ja testimiseks. Eesmärk on müüa mudelit ja selle rakendamisega seotud teenuseid ülemaailmselt. Paljassaare katseobjekti olemasolu loob eeldused rahvusvaheliste klientide erinevate probleemide katsetamiseks reaalsete Eesti kohalike objektidega.
Toetuse summa:
323 125 EUR
Rahastatakse liidu COVID-19 pandeemiale reageerimise raames.